A környezetvédelem és a környezettudatos életmód fontossága a Föld jövője és annak lakói szempontjából ma már evidencia mindenki számára. Ennek szellemében a Sziget szervezői a kezdetek óta kiemelt feladatnak tartják a rendezvény helyszíne, Budapest e páratlan zöld területe flórájának és faunájának megóvását, szükség esetén a terület rehabilitációját. A Sziget szervezői, túl azon, hogy szerződésben vállalt kötelezettségük a Fesztivál után a helyszín eredeti állapotának visszaállítása - a kötelező kiadásokon túl - évente több millió forintot költenek a helyszín fejlesztésére.
Mindez azonban csak egy szükséges, de nem elégséges erőfeszítés a Fesztivál környezetének hosszútávú védelmére. Ehhez szükséges a környezettudatos gondolkodás "fejekben való elültetése", s erre kiváló terep az egy hét alatt közel 400 000 látogatót vonzó Sziget.
A Sziget szervezői évek óta jó kapcsolatot ápolnak a különböző "zöld" szervezetekkel. Ma már a Zöld Udvar, ahol a Sziget ideje alatt a környezetvédő szervezetek bemutatkoznak, egy kisebb városrésszé nőtte ki magát a Szigeten belül. A hazai szervezeteken túl a nemzetközi Greenpeace is évek óta jelen van a Szigeten. A szervezők és a zöld szervezetek közös erőfeszítésének eredménye, hogy a Sziget úttörő és meghatározó szerepet tölt be a környezettudatos életvitel népszerűsítésében.
A Sziget Szervezőiroda a "Tisztább Sziget - fesztivál környezettudatos környezetben" munkacímmel, 2000 év végén, a Hajógyári Sziget tudatosabb állagmegóvása és fejlesztése érdekében kidolgoztatott egy szakértői koncepciót. Ennek eredményként indult el a Sziget ideje alatt felhalmozott hulladék szelektív gyűjtésére, elszállításra és újrahasznosítására irányuló munka. Mára már a szelektív hulladékgyűjtés a mindennapi "szigetélet" szerves része s ez nemcsak a hazai fesztiválok sorában egyedülálló, de a magyarországi környezettudatos szemlélet kialakításában is példaértékű.
A szelektív hulladékkezelés fontosságát felismerték a Sziget támogatói is. A rendezvényen évek óta sikerrel működik az eldobható műanyag pohárgyűjtési akció, mely során különböző nyereményekkel inspirálják a látogatókat a gyűjtésre, ugyanígy évek óta működik az ún. PET-palack gyűjtési akció is.
A mára már nemzetközivé vált Sziget szervezői és résztvevői nem csak a kulturális programok összeállításában gondolkodnak átfogóan az öt kontinensről. Vallják, hogy meg kell óvni a természeti környezetet is, melynek igen nagy szerepe van abban, hogy az emberiség kultúrája ilyen sokszínű és összetett.
A fenntartható fejlődés gondolatának fontosságát hirdetni, nincs is jobb hely, mint Európa egyik jelentős multikulturális fesztiválján. Ebből kiindulva tesz meg mindent a Sziget Szervezőiroda azért, hogy ezt a lehetőséget maradéktalanul kiaknázza, és kér minden Szigetre látogatót és kint maradót, hogy segítse ebben a törekvésében.
|
 |
 |
 |
Immár negyedik éve szelektív hulladékgyűjtés a Szigeten |
 |
 |
 |
A KvVM és az ÖKO-Pannon Kht. közös road show-ja a Szigeten
Negyedik éve működik szelektív hulladékgyűjtés a Szigeten, s most a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, az ÖKO-Pannon Kht-val közösen a szelektív hulladékgyűjtési rendszer működtetéséhez nyújtott segítségen túl a környezettudatos magatartásra tanító road show-val is igyekszik népszerűsíteni a válogatást a szigetlakók körében. A road show érdekes, interaktív játékai az anyagfajtánkénti külön válogatás hasznát és helyes gyakorlatát mutatják be. A lelkes gyűjtők a Hulladékcsere Pontokon a műanyag poharat vagy palackot és alumínium dobozokat ajándékokra válthatják be.
Hol lesznek gyűjtőpontok, gyűjtőszigetek?
A Sziget visszatérő látogatói már jól ismerik a piktogramokat és a színes zsákokat, amelyekkel idén 35 ponton találkozhatnak, ezen felül 30 különböző helyszínen lesz lehetőségük csak az aludoboz külön válogatására. Tavaly minden harmadik szigetlakó már tudta, hogyan válassza külön a műanyag palackot, az alu dobozokat és a nem hasznosítható vegyes hulladékot.
Mi történt a tavaly szelektíven összegyűjtött hulladékokkal?
Az elmúlt évben sikerült a leghatékonyabb üveggyűjtést lebonyolítani, hiszen a büfék belsőgyűjtőiben több mint 3600 kilogramm öblösüveg gyűlt össze, hogy aztán újrahasznosítható granulátumként végezze egy feldolgozási folyamat végén. Emellett összepréseltünk mintegy kilenc tonna műanyagpoharat és PET palackot, illetve 1000 kg alumínium italos dobozt is elindítottunk az újrahasznosítás felé. Több mint 150 kiló elemet cseréltünk almára. A használt sütőolaj és az éttermek 6000 kilogrammnyi ételmaradványa is fehérje feldolgozóba került. Idén először Hulladékcsere Pontot állítunk fel, ahová a szigetelők behozhatják az üres poharakat, dobozokat, palackokat és elemeket. A Hulladékcsere Pont idén a Honvéd Üdülő bejáratával szemben található majd, ahol a szelektíven leadott hulladékáért cserébe mindenki választhat az ÖKO-Pannon Kht. ajándékai (pass tartó, vászontáska, jegyzettömb), illetve az oktató program kiadványai közül. | |